Lat
Rus
Saulesbrilles


Saulesbrilles ir viens no aktuālākiem un modernākajiem aksesuāriem, kas veido un papildina Jūsu stilu, un, nenoliedzami, lielākoties mēs tās izvēlamies balstoties uz vizuālo izskatu, dizainu un ergonomiku. Taču galvenā to būtība ir aizsargāt acis no ultravioletiem (UV) stariem, spilgtas gaismas un tās atspīdumiem.

Jaunākās saulesbrilles 2019

Ray-Ban saulesbrilles ir pieejamas tikai Bruno Optika Rīgā, Tērbatas ielā 16/18

Ray-Ban

Ray-Ban

RB4340 149€ 119,20€

Ray-Ban

Ray-Ban

RB4171 159€ 127,20€

Invu

Invu

T2712 79€ 65,20€

Invu

Invu

B2805 79€ 65,20€

Ray-Ban

Ray-Ban

General RB3561 169€ 135,20€

Polar

Polar

Yankee 59€ 47,20€

Polar

Polar

Warren 69€ 55,20€

Polaroid

Polaroid

4056 79€ 65,20€

Polaroid

Polaroid

4067 89€ 71,20€

Ultravioleto starojumu izstaro saule, kuru viļņu garums sasniedz 380nm. Daļu no tā absorbē atmosfēra, bet daļa nonāk līdz mums. Tas ir kaitīgs mūsu acīm, jo var bojāt acs lēcu un radzeni. Tiek uzskatīts, ka lielāka UV starojuma intensitāte ir dienas vidū, kad saule atrodas tās augstākajā punktā. Taču pētījumi pierāda, ka augsts UV starojums nonāk līdz mums arī no rīta, kas ir izskaidrojams ar gaismas atstarošanos no zemes virsmas zem leņķa, kad saule atrodas tuvu horizontam. Lielākos gaismas, tātad arī UV starojuma, atstarošanos rada sniegs (līdz 80% no gaismas), jūras ūdens (līdz 30%) un pludmales smiltis (līdz 15%). Tāpēc saulesbrilles būtu lietderīgi nēsāt katru dienu, kad dodamies ārpus mājas - gan no rīta, gan dienas vidū; ziemā vai vasarā; pilsētā vai pludmalē; parkā vai kalnos.
Līdz ar to saulesbrilles ir ļoti būtisks aizsarglīdzeklis braucot ar automašīnu, makšķerējot, slēpojot vai atpūšoties pludmalē.

Visas augstas kvalitātes saulesbrilles tiek pārklātas ar UV aizsargslāni, tādējādi nelaižot cauri gaismas viļņu garumu līdz 400nm, kas arī skaitās kā 100% aizsardzība no UV starojuma. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, vai saulesbrilles aizsargās Jūs no UV starojuma un parasti uz saulesbrillēm tas tiek apzīmēts ar "100% UV aizsardzība (protection)" vai "400nm".

Ne vienmēr tumšas saulesbrilles norāda uz labāku UV aizsardzību, tās tikai pasargā no gaismas spožuma. Eiropā tirgotām saulesbrillēm, nosakot to tumšuma pakāpi, tiek piešķirta attiecīga kategorija no 0 līdz 4. 0. kategorijai atbilst 80-95% gaismas caurlaidība - tātad tās ir diezgan gaišas ar vieglu lēcu toni, bet 4. attiecīgi 5-10%. Visbiežāk saulesbrillēm ir 2. vai 3. kategorija, tostarp 4. kategorija ir ieteicama kalnos, bet nav piemērota autovadītājiem.
Pats UV aizsargslānis ir caurspīdīgs, kā arī tas var būt piejaukts pie lēcu materiāla, ar ko ir raksturīgas labas kvalitātes briļļu lēcas - pat caurspīdīgas, ar dzidrinātiem un cietiem pārklājumiem.

Svarīga ir arī saulesbriļļu forma - tāda, kas cieši pieguļ pie sejas vaibstiem un kas maksimāli pasargā pret kaitīgā starojuma nonākšanu acīs, kā tas ir īpaši izliektām un sporta tipa saulesbrillēm.

Pēdējos gados popularitāti ir ieguvušas saulesbrilles ar polarizētām lēcām. Tas ir speciāls filtrs, kas pievienots briļļu lēcai kā papildus plāns pārklājums vai, kvalitatīvākām saulesbrillēm, divu lēcas slāņu kombinācija. Šāds filtrs nelaiž cauri gaismas starus zem noteikta leņķa, kuri atstarojas no dažādām virsmām - sniega, ūdens, mitra asfalta, stikla, lietus un miglas lāsēm. Tāpēc tādas saulesbrilles ļoti aktuālas ir tieši autovadītājiem un makšķerniekiem.

Visplašāk zināmie zīmoli saulesbrillēm ar polarizācijas efektu ir "Polaroid" un "Polar", ko plašā izvēlē piedāvā Cobergs Optikas veikalos.

No 2017. gada pavasara Cobergs Optika piedāvājam jaunu saulesbriļļu kolekciju INVU no Šveices uzņēmuma "Swiss Eyewear Group".
Šis saulesbriļļu kolekcija izceļas ar augstas efektivitātes 9 slāņu polarizētām lēcām, nodrošinot atspīdumu noņemšanu, augstu kontrastu, dabīgu krāsu uztveri un aizsardzību pret skrāpējumiem un triecieniem.

Pastāv iespēja izgatavot arī optiskās saulesbrilles. To var panākt, nomainot oriģinālās saulesbriļļu lēcas uz speciāli priekš Jums pasūtītām tonētām lēcām ar nepieciešamo dioptriju (lēcu stiprumu) pēc attiecīgas receptes.

Līdz šim vienkāršākais veids kā to izdarīt bija saulesbrillēs ievietojot parastās optiskās lēcas, tonējot tās uz vietas mūsu laboratorijā vai izgatavotāja rūpnīcā. Taču tas bieži radīja klientiem nēsāšanas diskomfortu, kas saistās ar optisko lēcu un saulesbriļļu izliekumu neatbilstību - rodas nevajadzīgi optiskie izkropļojumi; taisnas līnijas izskatās izliektas un skatoties uz leju attēls izskatās tālāk nekā tas ir īstenībā. Papildus tam, sākotnēji izliektās saulesbrilles kļūst taisnas, zaudē savu vizuālo izskatu un nepieguļ sejai kā tas bija pirms izgatavošanas.

Lai šādus optiskos izkropļojumus novērstu, ļoti ieteicams ir pasūtīt speciāli šādiem gadījumiem paredzētas optiskās lēcas , kuras tiek izgatavotas pēc jaunākās tehnoloģijas. Rūpnieciski digitāli izslīpējot šādas lēcas, tiek novērsti optiskie izkropļojumi līdz minimumam, saglabājot lēcu nepieciešamo izliekto formu, kas atbilst izvēlētām saulesbrillēm. Dažkārt tas attiecās arī uz atsevišķiem briļļu ietvariem ar izteiktu izliekumu. Rūpnieciski izgatavotām lēcām ir iespējams izvēlēties vēlamo toni no plaši piedāvātā sortimenta, kā arī pārklāt ar jebkuriem no mūsdienās pieejamiem pārklājumiem.

Kā alternatīva tonētām optiskajām lēcām var būt dažāda veida un cenu līmeņa fotohromās lēcas. To galvenā priekšrocība ir spēja mainīt tumšuma pakāpi atkarībā no gaismas (parasti saules UV starojuma) intensitātes. Telpās, kur nav saules gaismas, tās ir gaišas - tonis nepārsniedz 5-15% līmeni un ir gandrīz nepamanāms, taču izejot ārā, zemā vai vasarā, pie saules gaismas (UV starojuma), tās kļūst tumšas kā parastās saulesbrilles (75-85%). Ir pieejamas gan plastikāta, gan minerāla fotohromās lēcas, kā arī dažādi lēcu veidi - parastā biezuma un plānās, īpaši izturīgas skrūvbrillēm, bifokālās un progresīvās. Pazīstamākie ražotāju zīmoli - "Transitons un Sunsensors" - papildus iecienītiem brūniem un pelēkiem, piedāvā arī zaļus, zilus, violetus un dzintara krāsas fotohromās lēcas. Jāpiemin, ka parastās fotohroma lēcas tumšojas tikai saules gaismā no UV starojuma, bet telpās un automašīnā tās savu toni gandrīz nemaina, jo stikls lielākoties nelaiž cauri UV starus, kuru iedarbībā fotohromām lēcām vajadzētu kļūt tumšākām. Šī iemesla dēļ tika izstrādātas speciālas "Transitions Xtractive" lēcas, kuras reaģē arī uz redzamo gaismu. Līdzīgi kā parastajās saulesbrillēs, ir pieejamas arī polarizātās optiskās lēcas ar nepieciešamo dioptriju. Īpaši vēlamies izcelt starp autovadītājiem popularitāti jau ieguvušās "Drivewear" optiskās lēcas, kas ir fotohromo un polarizēto lēcu apvienojums, turklāt tonējās arī automašīnā - tās pasargās Jūs ne tikai no spilgtās gaismas, bet arī no atspīdumiem no virsmām kā slapja asfalta, ūdens un lietus lāsēm.

Lielākais vairums saulesbriļļu lēcu mūsdienās tiek izgatavotas no plastikāta, bet precīzāk no polikarbonāta. Iemesli kāpēc lielākā daļa ražotāju izmanto tieši šo materiālu ir vairāki - polikarbonāts 100% aizsargā no UV starojuma, tas ir triecienu izturīgs, plānāks un vieglāks par pārējiem lēcu materiāliem. Taču tam ir viens liels trūkums, kas raksturo visas augsta indeksa (plānās) lēcas - polikarbonāta lēcas ir īpaši jūtīgas pret skrāpējumiem. Tāpēc ļoti svarīgs ir šīs lēcas cietais (pret skrāpējumu) pārklājums - visi "nopietnie" saulesbriļļu ražotāji šādas lēcas vienmēr pārklāj ar cieto pārklājumu, un tas attiecās arī uz optiskām lēcām.

Papildus cietajam pārklājumam dažādi ražotāji piedāvā arī dzidrināto pārklājumu. Tas padara lēcu dzidrāku - noņem pašas lēcas atspīdumu no virsmas - kas ir būtiski tieši saulesbrillēm, jo šis atspīdums ir īpaši pamanāms uz tumša fona (uz tonētām saulesbriļļu lēcām). Parasti to ieklāj no lēcas iekšpuses, tādējādi novēršot dažādu objektu atspīdumu pret lēcu un to nonākšanu Jūsu redzes lokā (acī).

Saulesbriļļu krāsu toņi ir ļoti daudzveidīgi - no gaišiem līdz tumšiem; vienmērīgi un pakāpeniska tonējuma; brūni, pelēki, zaļi, zili u.t.t. Krāsu toņi nepilda tikai dekoratīvu funkciju, tiem ir arī sava ietekme uz to, kā mēs uztveram apkārtējo pasauli - cik daudz gaismas nonāk mūsu acīs, kādās krāsās un ar kādu kontrastu.

Zaļais tonis skaitās vispiemērotākais mūsu redzes uztverei, jo nodrošina labu kontrastu un neizkropļo krāsu uztveri.

Pelēkais tonis, līdzīgi kā zaļais, nemaina krāsu uztver un rada nomierinošu efektu - ietecams datorlietotājiem.

Turpretīm dzeltenais samazina zilās gaismas daudzumu, padarot apkārtējos objektus daudz skaidrākus un dzidrākus, taču spēcīgi izmainot krāsu uztveri - ietecams ziemas sportu cienītājiem un makšķerniekiem, autovadītājiem tikai krēslas un nakts braukšanai.

Brūns tonis ir viens no biežāk lietotiem - patīkams acij, uzlabo kontrastu, bet nedaudz izmaina krāsu uztveri.

Pēdējos gados modē ir atgriezušies spoguļpārklājumi uz saulesbriļļu lēcām ar atspīdumu visās iespējamās varavīksnes krāsās. Tie īpaši spēcīgi atstaro gaismu no lēcas virsmas, tādā veidā padarot objektus tumšākus nekā tie patiesībā ir.


Mūsu veikaliRīga, Z.A.Meierovica bulv. 4, LV 1050
Tālrunis: (+371) 67 285 804
Fakss: (+371) 67 322 603
Copyright © 2011 Cobergs Optika
Visas tiesības ir aizsargātas