Lat
Rus
Jaunumi

"Īsa pamācība ..": Skrūvbrilles

Pēdējos gados popularitāti ir guvuši ietvari ar akcentētu izskatu, plastmasas (acetāta) vai metāla, vizuāli diezgan smagnēji un spilgti. Bet ne katrs vēlās nēsāt melnus acetāta ietvarus, kurus pamana jau "pa kilometru". Kā alternatīvu var izvēlēties kaut ko pilnīgi pretēju - nemanāmus, vieglus, tādus, kurus pat grūti saskatīt - tās ir skrūvbrilles.

Skrūvbrilles jeb ietvari bez rāmja (rimless), tie ir ietvari, kuriem lielākoties nav viengabalaina priekšējās daļas, bet ir manāmi tikai degundaļa un aizauši - optiskās lēcas tiek stiprinātas, un līdz ar to visas brilles, ar skrūvju palīdzību. Mēdz būt gan arī jaukta tipa ietvari, kuriem tomēr ir metāla augšējā vai apakšējā daļa un lēcas it ka tiek piekārtas pie ietvara. 10 - 15 gadu atpakaļ šādas brilles bija iecienījuši turīgi ļaudis, kā savas labklājības un bagātības iezīmi, tomēr laikam ejot šādas brilles kļuva pieejamākas un tagad tās var atļauties jebkurš klasisko ietvaru vietā, pircējs var izvēlēties gan nedārgo un vidējo kolekciju ietvarus, gan arī slavenu zīmolu izstrādātus. Starp pircējiem un arī pārdevējiem ir izplatīts mīts, ka šādas skrūvbrilles ir daudz trauslākas un nedrošākas nēsāšanā un vienīgais īstais pielietojums tām būtu atrasties sekcijā uz plauktiņa redzamā vietā. Taču viss atkarīgs no tā cik pareizi tās tiek izgatavotas un no cik piemērotiem materiāliem, protams neaizmirstot par to pareizu lietošanu un nēsāšanu. Te mēs arī nonākam pie paša svarīgākā punkta saistība ar skrūvbrillēm - kādas tad briļļu lēcas ielikt šajos ietvaros. Tirgus attīstības sākumposmā pēc neatkarības atgūšanas, Latvijas optikas sfērā tikko bija parādījušās plastikāta lēcas un tas jau bija kaut kas sevišķs. Pamazām tirgū tika piedāvātas plānākas un nedaudz izturīgākas lēcas, bet skrūvbrillēm ar to nepietiek. Nav brīnums, ka pircēji bieži bija neapmierināti ar skrūvbriļļu izturību, parastās vai pat plānās lēcas bieži plīsa un nācās tās bieži mainīt. Pirmais solis pareizā virzienā bija polikarbonāta lēcu parādīšanās optikas tirgū, tās spēj kardināli mainīt skrūvbriļļu nēsāšanas paradumus, padarot tās daudz izturīgākas pret laušanu un triecieniem. Tomēr katram kokam ir divi gali - to optiskā kvalitāte un izturība pret skrāpējumiem ir nedaudz zemāka par standarta plastikāta lēcām, tāpēc svarīgi, lai polikarbonāta lēcām būtu labs dzidrināts pārklājums. Otrs un pat labāks variants skrūvbrillēm lēcu izvēlē ir tā saucamais Trivex materiāls, kurš tika izgudrots diezgan nesen 2002.gadā, sākotnēji militārām vajadzībām un vēlāk ieviests briļļu optikas tirgū, pateicoties tā augstai izturībai un optiskai kvalitātei. Trivex, salīdzinot ar polikarbonāta lēcu, ir tāds pats izturības koeficients, un Abbes skaitlis (kas norāda uz optisko kvalitāti) ir gandrīz tāds pats kā klasiskām plastikāta lēcām, vienīgais nelielais mīnuss ir tā biezums salīdzinot ar polikarbonāta un plānām augsta indeksa lēcām.

Materiāls Indekss Abbes skaitlis Svars g/cm3 Lēcas biezums
Plastikāts CR39 1,50 58 1,32 0%
Trivex 1,53 45 1,11 -10%
Polikarbonāts 1,59 29 1,21 -17%
Plastikāts 1,6 1,61 36 1,30 -20%
Plastikāts 1,67 1,67 32 1,36 -37%
Plastikāts 1,74 1,74 33 1,46 -50%
Stikls 1,5 1,52 58 2,54 -10%
Stikls 1,7 1,70 30 3,65 -50%


Piezīmes:

  • Indekss - lielāks skaitlis norāda uz augstāku gaismas staru laušanas koeficientu un attiecīgi plānāku lēcu,
  • Abbes skaitlis - lielāks skaitlis norāda uz augstāku optisko kvalitāti, mazāk izkropļojumu,
  • Svars g/cm3 - skaitlis norāda lēcas svaru uz cm3, taču lēcas galējais svars (izslīpētas un montētas ietvarā) atkarīgs no dioptrijas (lēcas stipruma), ietvara formas un starpzīlīšu attāluma.
  • Biezums - aprēķināts aptuveni, procentuāli attiecībā pret plastikāta CR39 standarta lēcu un var svārstīties atkarībā no dioptrijas (lēcas stipruma).

Ieteikums - droši izvēlaties skrūvbrilles ar polikarbonāta vai Trivex lēcām un Jums nebūs jāuztraucas par to trauslumu. Protams rūpība pret brillēm kā pret jebkuru smalku ierīci arī ir būtisks:

  • glabājiet brilles futrālī un tīrīšanai izmantojiet tikai speciālas salvetes un šķidrumus,
  • noņemot brilles no acīm, turiet tās ar abām rokām aiz ietvara aizaušiem,
  • nepakļaujiet brilles paaugstinātai temperatūras un ķīmiskai iedarbībai,
  • sekojiet briļļu skrūvju stāvoklim un pārbaudiet vai tās nav atskrūvējušās.
Atapakaļ pie sarakstam...

Rīga, Z.A.Meierovica bulv. 4, LV 1050
Tālrunis: (+371) 67 285 804
Fakss: (+371) 67 322 603
Copyright © 2011 Cobergs Optika
Visas tiesības ir aizsargātas